În ianuarie 2012, Şcoala Lunca Paşcani a găzduit Proiectul Internaţional Comenius „Journei in the fairy tale world”, un parteneriat intre scoli dn Bulgaria, Italia, Spania, Lituania, Letonia, Irlanda,  prilej cu care s-au înfăţişat oaspeţilor străini realizările şcolii, formaţii artistice, felurite dovezi de prietenie şi dialog pe teme culturale. În acelaşi an s-au desfăşurat activităţi interesante in cadrul  Proiectului de Voluntariat finanţat de Academia  Şcolilor Central Europene, (aces)  „Let’s change our perspectives as being volunteers”,  prilej cu care elevii şi-au dovedit abilităţile practice. Atunci s-a nascut ,,Bazarul de Crăciun”. Acest proiect s-a desfăşurat în parteneriat cu două şcoli din Bulgaria şi Republica Moldova; elevi şi profesori din şcoală au participat la întâlniri transnaţionale organizate în Sarajevo – Bosnia Herţegovina şi Senec – Slovacia, Varna – Bulgaria.

Începând cu 2014 şi până în 2016 Şcoala Gimnazială Lunca Paşcani beneficiază de finanţare din partea Comisiei Europene pe un proiect ERASMUS+, acţiunea KA1, cu titlul „Îmbunătăţirea calităţii educaţiei la Şcoala Gimnazială Lunca, Paşcani prin profesionalizarea personalului în context internaţional” şi un proiect ERASMUS+ –  parteneriat strategic, acţiunea KA2, cu titlul „Once upon Erasmus Tale ( Traditional Arts and Languages across Europe)” în parteneriat cu Anglia, Franţa, Finlanda, Polonia, Spania, Olanda, Suedia.

Şcoala păstrează frumoasa tradiţie  folclorică a zonei, continuând activitatea ansamblului de datini şi obiceiuri-adulţi “Colindătorii” din Lunca. Astfel s-au prezentat pentru televiziunea locală şi pentru oaspeţii străini, obiceiuri tradiţionale specifice zonei -“Jocul colacilor”şi “Dragobetele”, sub îndrumarea prof. Eugenia Vârlan şi Tigata Aurica, cu sprijinul directorului şcolii, prof. Mariana Adavidoaiei.

Considerăm că deşi modestă ca număr de elevi şi într-o aşezare marginală oraşului, Şcoala Gimnazială Lunca reuşeşte să-şi îndeplinească rolul de suflet al localităţii din care face parte. În acest scop păstrează în mod permanent legătura cu biserica, nu numai prin orele de religie, ci şi prin activităţile comune care contribuie la formarea morală, spirituală a copiilor.

Dostoievschi a spus:”Frumosul va salva lumea”…prin formare morală, spirituală, ştiinţifică, prin îndepărtarea copiilor de influenţele nocive, aflate la tot pasul.

Şcoala noastră rămâne un domeniu fundamental în centrul societăţii, nu se lasă împinsă către marginea ei.